Sign In | Create an Account | Welcome, . My Account | Logout | Subscribe | Submit News | Affiliated Sites | Home RSS
 
 
 

Marquette Mountain Saving the Best for Last

Youth ski racing

April 14, 2013
The Mining Journal

By Journal Sports Staff

MARQUETTE - The final Marquette Mountain Racing Team event of the season, Saving the Best for Last slalom and giant slalom, was held at the ski hill on March 9 and sponsored by Superior ENT.

Each race included two runs, and several racers were double winners, taking both slalom and giant slalom titles in their age groups - Anna Grzelak, Jacey Johnson, Maggie Guter, Jacob Mackey and Luke Johnson.

Here are the top finishers with two-run combined times:

Girls

Giant Slalom - Under 8 years old: 1. Anna Grzelak, 1:15.80; 2. Lyndsey Lake, 1:21.06; 3. Kaylen Wallner, 1:23.23. U-10: 1. Jalynn Close, 1:17.65; 2. Ada Bernard, 1:20.21; 3. Amara Wallner, 1:22.30. U-12: 1. Jacey Johnson, 1:10.55; 2. Jenna Miller, 1:13.11; 3. Sydney Lake, 1:13.11. U-14: 1. Clara Smith, 1:07.79; 2. Amelia Cole, 1:09.13; 3. Whitney Rudden, 1:14.53. U-16: 1. Maggie Guter, 1:07.65. U-18, 1. Whitney Stilwell, 1:00.07; 2. Nikki Touchinski, 1:09.37.

Slalom - U-8: 1. Grzelak, 1:21.19; 2. K. Wallner, 1:27.34; 3. L. Lake, 1:29.31. U-10: 1. Zoey Brian, 1:23.50; 2. Close, 1:25.94; 3. Ellasyn Jones, 1:26.35. U-12: 1. Johnson, 1:13.00; 2. Haley Thams, 1:13.91; 3. S. Lake, 1:16.67. U-14: 1. Anna Palmcook, 1:58.13. U-16: 1. Guter, 1:35.83. U-18: Touchinski, 1:35.83.

Boys

Giant Slalom - U-8: 1. Sam Dehlin, 1:19.21; 2. Steven Marra, 1:21.59; 3. Cole Johnson, 1:28.35. U-10: 1. Camden Larson, 1:19.10; 2. Carson Stang, 1:23.98; 3. Mathew Marra, 1:24.57. U-12: 1. Truman Durand, 1:09.84; 2. Louis Hindman, 1:14.12; 3. Keaton Jones, 1:17.86. U-16: 1. Jacob Mackey, 1:02.28; 2. Isaak Bogo, 1:02.59; 3. Dylan Robinia, 1:05.26. U-18: 1. Luke Johnson, 59.43; 2. Dylan Larson, 59.97; 3. Jakob Bogo, 1:01.83.

Slalom - U-8: 1. S. Marra, 1:26.66; 2. Dehlin, 1:29.27; 3. C. Johnson, 1:32.70. U-10: 1. M. Marra, 1:13.30: 2. C. Larson, 1:22.33; 3. Tucker Close, 1:26.51. U-12: 1. Hindman, 1:12.06; 2. John Thomson, 1:14.46; 3. Thomas Truckey, 1:22.66. U-16: 1. Mackey, 1:18.18; 2. Robinia, 1:20.27; 3. I. Bogo, 1:21.56. U-18: 1. L. Johnson, 1:10.85; 2. D. Larson, 1:27.42; 3. Sam Rueckert, 1:32.57.

Information compiled by Steve Brownlee, Journal Sports Writer.

 
 

 

I am looking for:
in:
News, Blogs & Events Web