Sign In | Create an Account | Welcome, . My Account | Logout | Subscribe | Submit News | Affiliated Sites | Home RSS
 
 
 

3/20/13 Scorecard

March 20, 2013
The Mining Journal

Today

Subject to change

Pro hockey

Minnesota Wild at Detroit Red Wings, 7:30 p.m., NBC Sports Network

Sports look

Subject to change

Thursday

Prep boys basketball

MHSAA Class C state semifinals at Michigan State University, East Lansing: Negaunee vs. Laingsburg, 2:50 p.m.

Prep boys basketall

MHSAA State Tournament

Quarterfinals

Tuesday's results

Class A

Detroit Southeastern 54, Rochester 49

Grand Rapids Christian 64, Muskegon 61

Romulus 93, Detroit Pershing 91

Saginaw 58, Ypsilanti 54

Class B

Cadillac 41, Big Rapids 29

Detroit Community 50, Jackson Lumen Christi 47

Detroit Country Day 79, Flint Powers 61

Wyoming Godwin Heights 56, Stevensville Lakeshore 52

Class C

Flint Beecher 46, Detroit Consortium 44

Laingsburg 42, Beaverton 32

Monroe St. Mary Catholic Central 71, Schoolcraft 62

Negaunee 56, Maple City Glen Lake 55

Class D

Lansing Christian 63, Beal City 51

Powers North Central 71, Cedarville 57

Southfield Christian 51, Climax-Scotts 49

Wyoming Tri-unity Christian 57, Frankfort-Elberta 33

Semifinals

At Breslin Center, East Lansing

Thursday's games

Class C

Monroe St. Mary CC (23-2) vs Flint Beecher (25-1), 1 p.m.

Laingsburg (23-2) vs Negaunee (24-1), 2:50 p.m.

Class D

North Central (23-3) vs Wyoming Tri-unity Christian (24-2), 6 p.m.

Southfield Christian (21-4) vs Lansing Christian (22-3), 7:50 p.m.

Friday's games

Class A

Romulus (25-1) vs Grand Rapids Christian (20-6), 1 p.m.

Detroit Southeastern (20-5) vs Saginaw (23-3), 2:50 p.m.

Class B

Cadillac (21-4) vs Detroit Country Day (23-3), 6 p.m.

Detroit Community (17-9) vs Wyoming Godwin Heights (23-2), 7:50 p.m.

Michigan AP Class C All-State

By The Associated Press

The Associated Press Class C boys basketball All-State team, as selected by a panel of 10 Michigan sports writers:

Monte Morris, Flint Beecher, 6-1, Sr., Player of the Year

Vincent Hunter, Detroit Consortium, 6-8, Sr.

Kody Kleinrichert, Traverse City St. Francis, 6-7, Sr.

Erick Layton, Flint Hamady, 6-0, Sr.

Mike O'Brien, Maple City Glen Lake, 6-4, Sr.

Taron Ramsey, Melvindale Business and Tech Academy, 6-5, Sr.

Luke Ryskamp, Schoolcraft, 6-3, Sr.

Brad Visser, Grandville Calvin Christian, 6-3, Sr.

Tyler Jandron, Negaunee, 6-1, Jr.

Colin Lake, Ottawa Lake Whiteford, 5-6, Jr.

Luke Meyer, Addison, 6-10, Jr.

Josh Jackson, Detroit Consortium, 6-6, Fr.

COACH OF THE YEAR: Mike Williams, Flint Beecher

SPECIAL MENTION (nominees receiving two or more votes from the 10-member panel): Nick Spitzley, Pewamo-Westphalia; Rayshawn Griffin, New Haven; Drew Zuidema, Grand Rapids NorthPointe Christian

COACHES: Roy Johnston, Beaverton; Keith Haske, Traverse City St. Francis

HONORABLE MENTION (nominees receiving one or no votes from the 10-member panel): Eric Ewing, Grosse Pointe Woods University Liggett; Josh McFolly, Mount Clemens; Dorian Armstrong, Mount Clemens; Pikaya Ellis, Detroit Allen; Jake Zielinski, Laingsburg; Aaron Griffiths, East Jackson; Alex Almquist, Hancock; Adam Mackey, Ironwood; Kevin Woodson, Monroe St. Mary Catholic; Justin Webster, Adrian Madison; T.J. Baker, Clinton; Corey Redman, Boyne City; Mitchell McDonald, Leroy Pine River, Markell Lucas, Flint Beecher; Aaron Ginther, Harbor Beach; Eli Kraft, Harbor Beach; Brad Schaub, Marlette; Chase Casebolt, Montague; Jeff Jordan, Muskegon Heights; Bernard Smith, Muskegon Western Michigan Christian; Michael Winowiecki, Saugatuck; Brandon Kaptein, Grand Rapids Covenant Christian; Matt Crowl, White Pigeon; Brann Schmitt, Carson City-Crystal; Sage DeMull, Ithaca; Paul Zwemmer, Elkton-Pigeon Bay Port Laker; Mike Greenwood, Saginaw Michigan Lutheran Seminary; Ryan Hagarty, Hemlock; Nate Kern, Saginaw Valley Lutheran; Travis McCuaig, Morley Stanwood

COACHES: Al Anderson, Detroit Consortium; Mike Tanner, Reese

College hockey

WCHA Playoffs

First Round

All Times EDT

Final Five

At St. Paul, Minn

Quarterfinals

Thursday, March 21

Minnesota St. vs. Wisconsin, 3:05 p.m.

Colorado College vs. North Dakota, 8:05 p.m.

Friday, March 22

Minnesota St.-Wisconsin winner vs. St. Cloud St., 3:07 p.m.

Colorado College-North Dakota winner vs. Minnesota , 8:07 p.m.

CCHA Playoffs

Semifinals

At Detroit

Saturday, March 23

Miami (Ohio) vs. Michigan, 1:05 p.m.

Ohio St., vs. Notre Dame, 4:35 p.m.

Championship

At Detroit

Sunday, March 24

TBD, 2:05 p.m.

 
 

 

I am looking for:
in:
News, Blogs & Events Web