Sign In | Create an Account | Welcome, . My Account | Logout | Subscribe | Submit News | Affiliated Sites | Home RSS
 
 
 

1/23/13 Scorecard

January 23, 2013
The Mining Journal

On the Air

Today

Subject to change

Pro basketball

Sports look

Subject to change

Today

Prep swimming

Rudyard, Sault Ste. Marie at Manistique, 5 p.m.

Prep wrestling

Bark River-Harris, Westwood at Munising Triangular, 6 p.m.

Newberry at Sault Ste. Marie, 5:30 p.m.

Prep competitive cheer

Marquette at Gladstone Invitational, 6 p.m.

Prep gymnastics

Escanaba at Negaunee, 7 p.m.

Prep girls basketball

Negaunee at Escanaba, 7:30 p.m.

Prep boys basketball

Gladstone at Ishpeming

Thursday

Prep alpine skiing

Marquette at Upper Peninsula Ski Meet, Marquette Mountain, 9:30 a.m.

Prep wrestling

Negaunee, West Iron County, Kingsford at Gwinn

Ishpeming at Norway/Kingsford, 6:30 p.m.

Prep girls basketball

Baraga at L'Anse, 7:20 p.m.

Carney-Nadeau at Munising, 7:30 p.m.

North Central at Superior Central, 7:30 p.m.

Norway at Manistique, 7:30 p.m.

Westwood at Ishpeming, 7:45 p.m.

Prep boys basketball

Iron Mountain at Westwood, 8 p.m.

Marquette at Kingsford, 8 p.m.

College basketball

Men: Northern Michigan at Lake Superior State, 5:30 p.m.

Women: Northern Michigan at Lake Superior State, 7:30 p.m.

Pool

Ishpeming Women's Pool League

Hickey's I 82-30

Paradise 71-41

American Legion 69-43

Wonder Bar 65-47

Jack's III 53-59

Rainbow 53-59

VFW 52-60

Rumorz 44-68

Jack's I 38-74

Hickey's II 36-76

Marquette Women's Pool League

Remie's Roses 76

Fat Boyz I 75

Pat's Bar 74

Fat Boyz II 72

Longshot II 69

Wooden Nickel II 65

Longshot I 65

Dry Dock 64

Dry Dock Devils 57

3rd Base Bar 52

3rd Base II 49

Wooden Nickel I 46

Remie's 44

Wahlstrom's 43

Blue Lounge 31

Marquette Men's Pool League

Matches Games

Holiday Inn 32 196

Pat's I 26 156

Longshot I 23 163

Pat's II 22 139

Nickel 18 124

Sturgis I 17 123

Dry Dock I 16 139

Bayou Bar 16 130

Remie's 16 129

Longshot II 15 119

3rd Base 13 114

Fat Boyz I 12 117

Fat Boyz II 8 94

Dry Dock II 4 93

Sturgis II 0 68

Negaunee Men's Pool League

Pasquali's II 123

Pasquali's I 115

Pasquali's III 103

Cascade I 91

Hard Rock 85

Pasquali's IV 79

Eagles 66

Rookie's 61

Cascade II 53

VFW 52

Prep boys basketball

Michigan AP polls

By The Associated Press

The top 10 teams in the Michigan Associated Press high school basketball poll, with records in parentheses. Totals are based on 15 points for a first-place vote, 14 for second,etc.:

Class A

SchoolW-LPoints

1. Detroit Pershing (5)(12-0)75

2. Romulus(8-1)70

3. Saginaw Arthur Hill(11-0)65

4. East Kentwood(10-0)60

5. Detroit U-D Jesuit(8-2)51

6. Detroit Cass Tech(10-1)48

7. Saginaw(12-1)44

8. Detroit Southeastern(9-3)35

9. Holt(10-1)33

10. Zeeland East(10-1)24

Others receiving votes: Grand Blanc 22, Macomb L'Anse Creuse North 21, Temperance Bedford 20, Lansing Waverly 6, Harrison Township L'Anse Creuse 6, Okemos 4, Rochester Adams 4, Westland John Glenn 4, Ypsilanti 3, Warren De La Salle 2, DeWitt 2, Fenton 1.

Class B

SchoolW-LPoints

1. Wyoming Godwin Heights (5)(9-0)75

2. Detroit Country Day(8-2)70

3. Harper Woods Chandler Park (7-3)59

4. Dowagiac Union(9-1)57

5. Lansing Sexton(6-2)56

6. Stevensville Lakeshore(9-0)53

7. Jackson Lumen Christi(8-0)44

8. Dearborn Heights Robichaud(5-2)40

9. Otsego(8-1)37

10. Detroit Douglass(6-3)30

Others receiving votes: Frankenmuth 24, Hudsonville Unity Christian 19, Big Rapids 10, Cadillac 6, Lansing Catholic 4, Portland 3, Shepherd 3, Spring Lake 3, Bridgeport 2, Comstock Park 2, Corunna 1, Grayling 1, Hastings 1.

Class C

SchoolW-LPoints

1. Flint Beecher (3)(10-1)73

2. Grandville Calvin Christian (2)(9-1)71

3. Traverse City St. Francis(11-0)65

4. Detroit Consortium(6-2)59

5. Melvindale Academy (6-0)54

6. Detroit Loyola(8-2)46

7. Negaunee(9-1)34

8. Mount Clemens(7-1)30

9. New Haven(7-1)27

10. Leroy Pine River(8-1)26

Others receiving votes: Harbor Beach 24, Muskegon Heights Muskegon Hghts Public Sch Academy System 19, Ithaca 17, Flint Hamady 16, Pewamo-Westphalia 10, Monroe St. Mary Catholic Central 8, Montague 5, Beaverton 5, Reese 5, Sanford-Meridian 2, McBain 2, Pontiac Academy for Excellence 2.

Class D

SchoolW-LPoints

1. Wyoming Tri-unity Christian (4)(10-1)74

2. Climax-Scotts (1)(10-0)69

3. Cedarville(10-1)58

4. Allen Park Inter-City Baptist(8-1)55

5. Southfield Christian(6-4)51

6. Frankfort-Elberta(8-0)46

7. Bellaire(7-0)44

8. Mount Pleasant Sacred Heart(7-1)38

9. Mio Au Sable(9-0)34

10. Carney-Nadeau(8-1)33

Others receiving votes: Lake Linden-Hubbell 30, Brimley 22, Mendon 16, Munising 10, Canton Plymouth Christian Academy 8, Middleton Fulton 6, Pellston 2, Bessemer 2, Powers North Central 1, Baldwin 1.

U.P. Standings

Mid-Peninsula Conference

Negaunee4-09-1

Iron Mountain5-17-3

Gwinn5-28-3

Ishpeming2-33-4

Norway2-44-5

Manistique1-63-7

Westwood0-30-8

Great Northern Conference

Marquette3-08-1

Kingsford2-17-2

Menominee2-25-6

Gladstone1-36-4

Escanaba1-34-7

Central U.P.

Munising3-07-1

Carney-Nadeau5-18-1

North Central4-16-2

Superior Central3-17-4

Mid Peninsula3-26-3

BR-Harris2-45-5

Big Bay de Noc1-51-7

Rapid River0-71-8

Skyline Conference

Carney-Nadeau6-08-1

Mid Peninsula4-16-3

Forest Park2-15-3

North Dickinson2-12-6

BR-Harris4-35-5

North Central2-26-2

Rep.-Michigamme0-62-8

Rapid River0-60-8

West PAC

Houghton4-16-2

West Iron Co.3-17-3

Calumet2-26-4

Hancock1-24-5

L'Anse0-43-6

Copper Country Conference

LL-Hubbell7-09-0

Jeffers4-25-4

Chassell3-24-5

Ontonagon2-32-7

Dollar Bay0-41-9

Baraga0-50-8

Porcupine Mountain Conference

Bessemer3-09-1

Ewen-T.C.2-07-2

Wake.-Maren.0-23-4

Watersmeet0-33-5

Straits Area Conference

Sault Ste. Marie4-16-4

Cheboygan4-15-3

Rudyard3-24-5

St. Ignace2-23-5

Newberry1-41-9

Rogers City0-40-9

Eastern U.P.

Cedarville3-09-1

Brimley3-110-1

DeTour2-26-4

Pickford1-34-5

Engadine0-32-6

Independent

Ironwood7-3

Stephenson3-4

Prep girls basketball

Westwood 41, Gwinn 38

Summary (field goals, free throws, total points)

GWINN - Olsen, 4-1-10; Hutchens, 2-0-5; Asplund, 1-0-2; Arnsparger, 0-1-1; Bruce, 6-1-13; Aho, 1-1-3; Talsma, 1-2-4. Totals, 15-6-38.

WESTWOOD - Hebert, 1-4-6; Forchini, 1-1-3; Harrington, 1-0-2; Dauphinais-VanBuren, 7-2-17; Rankinen, 4-4-13. Totals, 14-11-41.

Gwinn 9 9 13 7 - 38

Westwood 8 7 11 15 - 41

FG shooting: Gwinn, 13 of 34 (38.2 percent); Westwood, 14 of 47 (29.7 percent); FT shooting: Gwinn, 6 of 15 (40 percent); Westwood, 11 of 22 (50 percent); Rebounding, Gwinn, 32 Morgan Bruce, 9); Westwood, 19 (Kara Harrington, 5).

Michigan AP polls

By The Associated Press

The top 10 teams in the Michigan Associated Press high school basketball poll, with records in parentheses. Totals are based on 15 points for a first-place vote, 14 for second,etc.:

Class A

SchoolW-LPoints

1. Detroit King (4)(11-0)74

2. Grand Haven (1)(11-0)69

3. Grosse Pointe South(10-1)65

4. East Lansing(9-1)59

5. Westland John Glenn(11-1)56

6. Midland Dow(13-0)47

7. Macomb Dakota(10-1)45

8. Clarkston(10-1)37

9. Grand Ledge(10-1)31

10. Brownstown Woodhaven(11-1)28

Others receiving votes: Southfield Lathrup 22, Inkster 20, Waterford Kettering 16, Novi 13, DeWitt 6, Bloomfield Hills Marian 4, Walled Lake Western 4, Utica Ford 2, St. Joseph 1, Dexter 1.

Class B

SchoolTotalPoints

1. Goodrich (4)(10-1)74

2. Freeland (1)(10-0)71

3. Flat Rock(11-0)63

4. Detroit Country Day(10-2)60

5. Eaton Rapids(11-2)52

6. Hamilton(10-1)47

7. Ludington(10-1)43

8. Grand Rapids South Christian(10-1)42

9. Portland(10-2)38

10. Midland Bullock Creek(8-2)22

Others receiving votes: Clare 18, Dearborn Divine Child 14, Pontiac Notre Dame Prep 13, Grand Rapids Catholic Central 11, Haslett 9, Battle Creek Harper Creek 7, Olivet 4, Cadillac 4, Wayland 4, Big Rapids 2, Flint Powers 1, Williamston 1.

Class C

SchoolTotalPoints

1. Reese (4)(11-0)74

2. Saginaw Nouvel (1)(10-1)69

3. Niles Brandywine(11-0)66

4. Concord(10-1)55

5. Manchester(10-1)48

6. Leroy Pine River(9-1)46

7. Kent City(10-1)43

8. Saginaw Valley Lutheran(10-2)39

9. Houghton(10-1)36

10. Flint Hamady(10-1)30

Others receiving votes: Traverse City St. Francis 25, Ypsilanti Arbor Preparatory 21, Adrian Madison 17, Watervliet 16, Shelby 8, L'Anse 4, Johannesburg-Lewiston 2, Hemlock 1.

Class D

SchoolTotalPoints

1. St. Ignace LaSalle (5)(11-0)75

2. Crystal Falls Forest Park(12-0)69

3. Lansing Christian(11-0)66

4. Superior Central(12-0)59

5. Portland St. Patrick(10-1)53

6. Waterford Our Lady(8-2)50

7. Mendon(11-1)44

8. Posen(12-0)42

9. Marine City Cardinal Mooney(8-2)26

10. Powers North Central(8-3)23

Others receiving votes: Birmingham Roeper 16, DeTour 14, Fruitport Calvary Christian 13, Mount Pleasant Sacred Heart 11, Manistee Catholic Central 10, Bark River-Harris 8, Hillsdale Academy 8, Athens 5, Gaylord St. Mary 4, Battle Creek St. Philip Catholic Central 3, Pickford 1.

U.P. Standings

Mid-Peninsula Conference

Negaunee7-010-1

Ishpeming5-27-5

Norway3-36-5

Westwood2-33-7

Gwinn2-43-9

Manistique2-44-7

Iron Mountain1-61-10

Great Northern Conference

Marquette6-010-2

Kingsford3-17-3

Gladstone1-35-5

Escanaba1-43-8

Menominee0-36-6

Central U.P.

Superior Central9-014-0

North Central6-18-3

Carney-Nadeau5-16-4

BR-Harris5-19-3

Mid Peninsula2-64-8

Munising1-54-7

Big Bay de Noc1-71-9

Rapid River0-80-9

Skyline Conference

Forest Park8-012-0

Carney-Nadeau5-27-4

North Central3-38-4

BR-Harris3-38-3

Mid Peninsula2-54-6

Rapid River0-30-8

North Dickinson0-41-9

West PAC

Calumet3-18-2

Houghton4-111-1

L'Anse2-18-3

West Iron Co.1-25-5

Hancock0-44-7

Copper Country Conference

Ontonagon5-08-2

Chassell4-15-4

Baraga3-25-5

LL-Hubbell2-34-6

Dollar Bay1-53-7

Jeffers1-51-12

Porcupine Mountain Conference

Ewen-T.C.4-08-5

Watersmeet2-13-8

Bessemer1-33-7

Wake.-Maren.0-32-7

Straits Area Conference

St. Ignace4-012-0

Sault Ste. Marie3-06-3

Newberry1-22-7

Rudyard1-36-3

Cheboygan1-36-4

Rogers City0-20-5

Eastern U.P.

DeTour4-09-1

Pickford3-17-6

Cedarville1-23-6

Brimley1-34-5

Engadine0-31-7

Independent

Ironwood5-6

Stephenson4-6

 
 

 

I am looking for:
in:
News, Blogs & Events Web